Ostrov Lesbos

Charakteristika Lesbu

Na severovýchodě Egejského moře, jen necelých osm kilometrů vzdálen od pobřeží Turecka, leží 3. nejrozlehlejší ostrov v Řecku Lesbos. Zabírá plochu přes šestnáct set kilometrů čtverečních a trvale zde žije skoro 85.000 ostrovanů. Větší než Lesbos už je pouze Kréta a Evia, někdy nazývaná také Euboia.

Na ostrově se nachází plodná zem a proto se tomuto ostrovu často přezdívá ostrov oliv. Na olivovníky tady turisté budou o dovolené narážet doslova na každém kroku. Hlavní město se jmenuje Mytilene a jeho návštěvníci, pro které byla dovolená na Lesbu volbou, kde strávit letní čas volna, si v něm mohou prohlížet zbytky starého města, původní architekturu, muzeum a celou řadu různých kostelů.

Dovolená na ostrově Lesbos

Lesbos se během posledních několika let prakticky vůbec nezměnil a a snahou místních obyvatel je nepodléhat vlivu masového cestovního ruchu. Ale i přesto je zde možné narazit na poměrně pulzující a živá letoviska, vhodná především pro ty turisty, kteří mají rádi, když to i během dovolené všechno tepe a žije. Ze všech ostrovů v Egejském moři má nejvyšší počet dní, kdy svítí slunce, v průběhu celého roku a v létě se tady teploty normálně drží v rozmezí 35 – 40 stupňů.

Lesbos je na většině svého území hornatý, ale ani tak není v žádném případě vyprahlý a suchý. Vznikl, stejně jako většina řeckých ostrovů, sopečnou činností. Důkazem je milion let starý zkamenělý les, na který se turisté, jejichž dovolená probíhá právě na Lesbosu, jezdí dívat na západ ostrova. Na Lesbos též hodně často míří lidé s problémy kůže a zažíváním, protože tyto choroby se zde léčí v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos. Dovolená na ostrově Lesbos tak může znamenat i jakýsi pobyt v lázních a mít velmi žádané a blahodárné účinky.

Koupání a pláže na Lesbu

Valná většina turistů si však Lesbos vybírá ke strávení dovolené především kvůli jeho nádherným plážím. Hned několik z nich bylo oceněno modrou vlajkou, což je jen další důkaz o tom, jak čisté opravdu jsou. Z těch nejvyhlášenějších pláží stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri či Skala Kalloni.

Po horkém dni stráveném na rozpálených plážích, na které bude vaše dovolená na Lesbu určitě bohatá, je ideální posedět v některé z místních taveren a k večeři si pochutnat na některém z vynikajících pokrmů připravených z čerstvých ryb.

Turistika

Letoviska na Lesbu jsou jedněmi z nejoblíbenějších prázdninových cílů mezi milovníky turistiky. Jen velmi zřídka je možné najít tak okouzlující přírodu a okolní krajinu jako právě na ostrově Lesbos. Milovníci přírody a zejména amatérští i profesionální ornitologové si dovolenou na Lesbu určitě užijí, neboť je tady možné pozorovat téměř 300 druhů ptactva žijících v otevřené přírodě.