Kréta

Stručně o Krétě

Kréta není jen největším ostrovem patřícím k Řecku, ale též nejrozmanitějším. Překrásné moře, drsné horstvo a množství dalšího bohatství lákají každým rokem na Krétu na letní dovolenou k moři desetitisíce cestovatelů ze všech koutů světa.

Pověst říká, že právě na Krétě se zrodil mocný Zeus. Není ale jediným bohem, který má na Krétě svůj původ. Své stopy zde zanechaly bohyně Evropa, Ariadna a celá řada dalších. Rozmanitost ostrova Kréta se však netýká pouze mytologie. I svou polohou poskytuje ostrov turistům na dovolené jednu raritu: jeho návštěvníci, pokud chtějí, se mohou během jedné dovolené na Krétě koupat hned ve 2 mořích. Severní část Kréty totiž omývají vlny Egejského moře, naproti tomu jižní pobřeží již náleží k moři Libyjskému.

Geografie Kréty

Zeměpisně patří ostrov k těm jižně situovaným, a tudíž též k nejteplejším výspám Evropy. Záruka příjemného počasí a slunečního svitu po celý den je na Krétě téměř 100%-ní. V průběhu léta tady prakticky neprší a teploty se drží přes 25 stupňů. Návštěvníci Kréty tak mají jistotu, že jim dovolená na ostrově neproprší.

Krétské jižní pobřeží

Do jižních letovisek Kréty míří v první řadě dobrodružné povahy. Turisté tu totiž nenajdou moc pláží pro klasickou dovolenou u moře, ale na druhou stranu zdejší hory přímo vybízí aktivní jedince k pěší turistice a lezení. Příkré skalní stěny zde padají až k hladině moře a turistům, kteří se o své dovolené odhodlají vystoupit až k vrcholu, nabídnou působivé výhledy po blízké i vzdálené krajině a na moře táhnoucí se až daleko za horizont.

Ke všemu na jihu ostrova se nachází hezká řádka míst, která jsou téměř ideální pro potápění. Nádherné poklidné zátoky a místní vesničky navíc přirozenost ostrova jen podtrhují.

Sever Kréty

Sever ostrova na druhou stranu plně uspokojí ty, kteří touží v čase dovolené po pohodě a odpočinku na plážích s jemným pískem a chtějí si vychutnat dostatek slunce. Pro ty, kteří na ostrov přiletí relaxovat, je severní část Kréty skutečným rájem na zemi.