Karpathos

Několik úvodních slov o Karpathu

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se napříč Egejským mořem vine půvabný ostrov Karpathos. Je řazen k souostroví Dodekanésos a po Rhodu je jeho 2. největším ostrovem.

Na severu k němu patří ještě ostrůvek Saria, na jihu pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Charakteristickým znamením Karpathu, které nejčastěji zmiňují turisté, kteří už na něm strávili letní dovolenou, je bujná fauna a flóra a všudypřítomná atmosféra starého Řecka. Na délku měří asi 50 km, na šířku pak něco mezi 6 – 11 kilometrů. Pobřežní čára se táhne v délce 160 kilometrů. To je určitě dobrou zprávou pro turisty, kteří se chystají na některé z místních pláží strávit dovolenou v Řecku. Hlavním městem je pak Pigadia.

Vzhledem k tomu, že Karpathos ještě příliš nezasáhla masová turistika jako nedalekou Krétu či Rhodos, návštěvníci zde mohou strávit úplně jiný typ dovolené než jen klasickým povalováním se na písečné pláži na pobřeží.

Příroda ostrova Karpathos

Karpathos je samý kontrast a dá se říci, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a z moře se zvedá do výšky více než 1.200 m. Příroda na ostrově je velmi pestrá. Rostou tady borovicové lesy, cypřiše a háje oliv. Vnitrozemské pláně pak pokrývají louky s voňavými bylinami, daří se tu vinicím a ovocným stromům. Kdo se vydá o dovolené na průzkum ostrova do jeho vnitrozemí, určitě nebude zklamán.

Letní dovolená na Karpathu

Kvůli příznivému podnebí je Karpathos často brán jako téměř ideální místo k prožití dovolené u moře a s ní několika příjemných volných dní či dokonce týdnů. V průběhu sezóny tady dochází ke srážkám pouze zřídka a svitu slunce si zde o dovolené dosytosti užije každý. Pobřeží je většinou písečné, ale občas je možné natrefit i na oblázkovou pláž. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a lemují ji zelené stráně a skaliska.

Pláže ostrova Karpathos

Azurově modrá voda v turistech nutně vyvolává dojem, že jsou někde v Karibiku a ne ve Středomoří. Mezi populární pláže Karpathosu dále patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis nebo Agios Thoros. V jižní části ostrova jsou skvělé podmínky pro vodní sporty, zejména windsurfing.

Výlety na ostrově

Kvůli objevování a procestování celého Karpatsu je možné si vypůjčit skútr, motocykl či automobil. V průběhu několika dní se tak dá dokonale poznat ostrovní krajina a Karpathos projet ze všech stran. Vydat se je možné samozřejmě i na pěší výlety. Během nich se dá Karpathos poznat ještě daleko intenzivněji než ze sedadla auta nebo motocyklu.