Řecký ostrov Evia

O Evii stručně

Ostrov Evia, někdy též Euboia, leží v Egejské moři, Je druhým v pořadí co do rozlohy nejen v této oblasti, ale v celém Řecku. Největším ostrovem je jižně ležící Kréta. Evia se nachází u východních břehů Řecka a patří tudíž ke Sporadskému souostroví. Její délka činí úctyhodných 175 kilometrů a počet stálých obyvatel přesahuje 210.000.

Dominantou ostrova je vrcholek Dirfys s výškou 1750 m. Ten je zároveň nejvyšším ostrovním bodem. Evia je spíše hornatá, což bezpochyby budou o dovolené kvitovat všichni milovníci turistiky a pěších procházek. S pevninou je tento ostrov spojen několika mosty. K dopravě na Evii je ovšem vedle letadla, autobusu nebo osobního auta možné využít i trajekt. Vzhledem ke vzdálenosti od pobřeží Řecka trvá cesta lodí jen asi 45 minut.

Letovisko Pefki

Populární letovisko Pefki, kde tráví pravidelně dovolenou na Evii asi nejvíce jejích návštěvníků, bylo pojmenováno po borovicích. Těm se dobře daří po celém ostrově a jeho návštěvníkům poskytují během horkých dnů na dovolené příjemný stín jako ochranu před horkým sluncem.

V tomto prázdninovém středisku najdou dovolenkáři vše, co ke strávení klidné dovolené potřebují. Nacházejí tady čisté pláže, průzračně čisté moře, pěší zóny s bary a místními hospůdkami. Nedaleko centra města se nachází také romantický přístav. Během hlavní sezóny se tu denně pořádají trhy, na nichž lze pořídit čerstvé ovoce, zeleninu a právě ulovené ryby.

Symbolem městečka Pefki je dlouhá pláž. Na ní si mohou turisté na dovolené vypůjčit slunečníky a lehátka. Pláž má písčitý povrch, místy však jsou kamínky, které pomalu přechází do větších kamenů a skal. Pláž je od Pefki oddělena širokou promenádou, která je ideální pro dlouhé procházky. Posedět je možné v některé z místních taveren a dopřát si pohostinnost místních obyvatel.

Hlavní město Chalkida

Hlavní město Evie bylo pojmenováno Chalkida a v současnosti tady bydlí asi 50 tisíc ostrovanů. Nachází se tu průmyslový přístav, který je zajímavou atrakcí pro rekreanty, kteří do těchto míst zavítají při svých toulkách po ostrově.

Další zajímavostí Evie je průplav Evripos s šířkou jen 40 metrů. V samotné Chalkidě stojí za to absolvovat prohlídku historického jádra, muzeí nebo projít se po pobřeží. Podél něho byly postaveny restaurace, kavárny a nejrůznější hotýlky.