Ostrov želv Zakynthos

O Zakynthu stručně

Údajně nejhezčí z ostrovů Jónského souostroví je turisticky významný ostrov Zakynthos. Ten již několik desetiletí patří k nejvyhledávanějším destinací pro dovolenou v Řecku. Je možné jej jednoduše charakterizovat coby kvetoucí kus pevniny nedaleko západního pobřeží Řecka plný zeleně, na kterém se na svazích choulí romantické horské vesničky a četné kláštery. Hlavní město ostrova se jmenuje stejně jako ostrov samotný, tudíž Zakynthos. Jméno je odvozeno od divokých hyacintů, které tu na ostrově každým rokem na jaře kvetou po celém ostrově.

Dovolená na ostrově Zakynthos

Na ostrově Zakynthos se během letní dovolené určitě nebudou nudit ti, kteří milují přírodu a její poznávání. Populární zvláštností ostrova je pláž Xigia. Jde o nevelkou pláž s povrchem z kamínků a oblázků, v jejíž blízkosti proudí z nitra Země pod mořskou hladinou síra. Voda má bělavou barvu, je značně cítit sirnatými sloučeninami a má balneoterapické účinky. To je důvodem, proč na Zakynthos přilétají na dovolenou lidé s kožními problémy.

Romantici, pro něž byla dovolená na Zakynthu volbou, kde strávit léto, naproti tomu směřují své kroky ke Mizithreským skalám. Ty hrají svůj důležitý part v bájích o Alexandru a Roxaně a jejich návštěva by párům, které se k nim vypraví, měla zajistit lásku do konce života.

Co na Zakynthu?

Na ostrově se též nalézá největší zoologický park v jihozápadním Řecku. Chovány tu jsou stovky nejrůznějších živočichů od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný Askos a jeho návštěvu by si v průběhu dovolené neměl nikdo nechat ujít.

K relaxaci přímo vybízejí ty nejromantičtější pláže s sněhově bílým pískem, na kterých dostane dovolená u moře v Řecku ten pravý náboj. Tou nejvíce oblíbenou je Navagio (také pláž Ztroskotání), na níž se návštěvníci mohou vyřádit v tyrkysově modrém moři, ze kterého mohou až bolet oči.

Mořské želvy

Největší raritou ostrova je však želva Caretta Caretta. Ta na ostrov každoročně přitáhne na dovolenou stovky a stovky natěšených turistů, neboť se na březích zdejšího moře v letních měsících rozmnožuje a na plážích klade svá vajíčka.

Vzhledem k velké exponovanosti ostrova se však stala vymírajícím druhem a je přísně chráněná. Setkání se želvami nabízí jižní část ostrova, avšak je nutné si uvědomit, že vzhledem k jejich výskytu jsou v těchto místech zakázány jakékoli vodní sporty. Kdo si chce o dovolené na Zakynthu užít například windsurfing nebo jízdu na motorovém člunu, měl by volit spíše letoviska na severu ostrova. Za želvami se denně pořádají i výpravy lodí a návštěvníci si tak mohou vychutnat plavání s těmito vzácnými tvory.