Ostrov Alonissos

Stručně o Alonissu

V průběhu posledních let se stává hottipem v katalozích cestovek s letní dovolenou u moře v Řecku ostrov Alonissos. Ten se nachází mezi turisticky známějšími ostrovy Skiathos a Skopelos. Ty bývají velmi často označovány coby diamanty Sporadského souostroví.

Na Alonissu je podle mnoha turistů, kteří na němž už letní dovolenou strávili, údajně možné spatřit jedny z nejhezčích západů slunce ze všech středomořských ostrovů. Navíc je též součástí jedinečného mořského parku. Dovolená tady tudíž bude zajímavá i pro příznivce pobytu v nedotčené a divoké přírodě.

Jak na Alonissos?

Poslední fází cesty na ostrov Alonissos je pro většinu turistů převoz trajektem z blízkého Skiathosu. Na něm je totiž postaveno letiště s mezinárodní certifikací. Alonissos sám letiště, na kterém by mohla přistávat letadla s turisty mířícími na dovolenou, alespoň prozatím nemá.

Zabírá jen asi 60 kilometrů čtverečních a má jen něco málo přes 3.000 obyvatel. Možná i to je důvodem, proč je pořád ještě nedotčen masovým turismem. Během dovolené je tady ze všech stran cítit všudypřítomný klid a pohoda.

Příroda na Alonissu

Na Alonissu rostou v hojném množství divoké léčivé byliny. A tak je velmi často označován za přírodní lékárnou. V roce 1992 byl navíc prohlášen národním mořským parkem. V čistých vodách u ostrova se totiž usadilo několik posledních jedinců vzácného mořského savce, tuleně středomořského.

Zajímavosti ostrova Alonissos

V průběhu dovolené bývá návštěvníkům ostrova doporučován výlet do středisek Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos téměř srovnalo se zemí v roce 1965 zemětřesení. Od tohoto roku se legislativa ostrova přesunula do přístavního letoviska Patitiri. Obě městečka nejen že podtrhují působivou historii Alonissu, ale též je zde možné zakoupit suvenýr nebo si dát v některé ze zdejších kavárniček chutnou řeckou kávu.

Kdo má rád mořské plody, neměl by o své dovolené v Řecku opomenout ochutnávku čerstvých ryb. Ty tady zdejší kuchařští mistři velmi chutně upravují na nejrůznější způsoby.