Řecký ostrov Kalymnos

Něco málo o Kalymnu

Řecký Kalymnos leží uprostřed Egejského moře a je 4. nejrozlehlejším ostrovem řeckého souostroví Dodekanesos (někdy též Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí bohatou historii, o čemž svědčí hezká řádka nejrůznějších archeologických nalezišť a lokalit, které jsou roztroušeny po celém území ostrova. Kromě nich turistům na dovolené nabízí velké množství takřka dokonalých pláží a útulné ostrovní vesničky přímo zvou k romantickým večerním procházkám.

Příroda ostrova Kalymnos

Kalymnos je také znám pěstováním mořských hub a kvůli vyhlášeným lezeckým trasám jej velmi často navštěvují horolezci, pro které je dovolená na Kalymnu skvělou možností, jak strávit aktivní čas volna u moře a přitom v horách.

Leží poblíž tureckého pobřeží, na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros, je z velké části porostlý bujnou vegetací a jeho reliéf je poměrně hornatý a kamenitý. Na západním pobřeží se nacházejí romantické zátoky a pláže, kam cestuje na dovolenou největší část jeho návštěvníků, východní cíp Kalymnu je pak spíše pustinou. Plocha ostrova činí něco kolem 100 km2.

Podnebí Kalymnu

Podnebí na Kalymnu je klasicky středomořské. V létě se návštěvníci ostrova mohou v čase dovolené a odpočinku hřát na zdejších plážích v paprscích horkého středomořského slunce při teplotách kolem 30°C a srážky jsou zde skutečně jen výjimečné.

Pothia a Chorio

Hlavním městem Kalymnosu je Pothia, občas nazývaná Kalymnos. Právě v tomto městě je prakticky všude znát, že návštěvníci ostrova nachází v samotném centru lovu mořských hub. Během toulek po okolí tu turisté během své dovolené narážejí na celé řady prodejen a stánků, jež tento suvenýr prodávají. Jen je důležité se nenechat obelstít a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba má tmavou barvu a velké množství průduchů.

Kalymnos ovšem nabízí mnoho dalších míst, která se o dovolené určitě vyplatí navštívit a podrobněji prozkoumat. Za všechny je třeba zmínit kupříkladu dřívější hlavní město Chorio se středověkým hradem a troskami starobylého kostela.

Aktivity na Kalymnu

Letoviska Mirties a Masouri jsou známá svými krásnými plážemi, příjemným zážitkem je též cesta za poznáním nedalekého ostrova Telendos. Pro horolezce je ovšem cesta na Telendos doslova povinností a často je právě on důvodem, proč se příznivci skalního lezení rozhodli strávit dovolenou zrovna na Kalymnu. Nachází se tu více než 40 sektorů a ideálním obdobím pro lezení je jaro. Strmé vápencové skály sem lákají odvážlivce z celého světa.