Ios

O Iu v kostce

K nejnavštěvovanějším řeckým ostrovům během sezóny letních dovolených patří určitě Ios. Je součástí skupiny Kyklad a nalézá se mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Pro turisty, mířící do ioských letovisek na dovolenou, je ze Santorini provozována pravidelná trajektová doprava. Na Iu totiž zatím nebylo vybudováno mezinárodní letiště.

A i když plocha Iu dosahuje hodnoty pouze lehce pod 100 km2, je často navštěvován turisty. Ti nejčastěji chtějí na ostrově Ios v Řecku strávit svou dovolenou u moře, hlavně kvůli jeho krásné přírodě, úžasným plážím a uvolněnému a poklidnému stylu zdejšího života. Stálých obyvatel tu po celý rok žije pouze cca. 2.000.

Lodě pravidelně vyplouvají z Iosu rovněž do Athén, Heraklionu na Krétě nebo na další okolní ostrovy. Hlavním městem Iu je Chora.

Proměna ostrova Ios

V dobách minulých bylo na ostrově Ios hlavním zdrojem příjmů zemědělství. V současnosti se ale stěžejním stává dovolená, cestování a služby s těmito obory spojené. Turisté, kteří na Ios přijíždějí na dovolenou, hledají v první řadě pohodu a soukromí. A to jim ostrovní pláže Iu se zlatavým pískem nabízejí v hojné míře.

Hlavní město Chora

Do hlavního města sice mají automobily vjezd zakázán, zato je jako stvořené pro kouzelné procházky křivolakými uličkami. Chora je proslulá svou původní architekturou starého Řecka, jejímiž hlavními poznávacími znaky jsou čistě bílé, především čtyřhrannými, domky. Město překypuje celou řadou kavárniček, restaurací, taveren a také obchodů se suvenýry, které lákají turisty na dovolené k posezení nebo nákupu.

Na periferii Chory bylo postaveno 12 větrných mlýnů. Kousek od nich leží přírodní amfiteátr, ve kterém se konají rozličné kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny jsou rozesety po celém území ostrova Ios a jsou jeho jakýmsi symbolem.

Pláže ostrova Ios

Pláže Iu jsou údajně ty nejlepší nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Turisté mohou v čase dovolené v poklidu odpočívat a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda navíc přitahuje na dovolenou potápěče k objevování života pod hladinou ve vodách okolo Iu.

Moderní ubytovací kapacity byly v nedávné době vybudovány především ve středisku Mylopotas. Město leží jeden a půl kilometru od Chory a k ideální relaxaci nabízí více než kilometrovou pláž.