Ostrůvek Limnos

Něco málo o Lymnu

Limnos, nevelký ostrůvek východně od poloostrova Chalkidiki v Řecku, jež není prozatím poznamenaný masovou turistiku, bez přehánění vybízí své návštěvníky ke strávení klidné a dovolené u moře. Je k nalezení v severní části Egejského moře, necelých 100 kilometrů od turecké pevniny a rozkládá se asi na 500 km2.

Vytvářejí jej v podstatě dva malé ostrůvky, navzájem spojené pevninskou šíjí. Nejjižněji položené město Limnosu Marina je zároveň i hlavním městem ostrova. Byl tu vybudován přístav pro jachty a město se pyšní opevněním z dob benátské říše a archeologickým muzeem. Marina je místním centrem, kam směřuje své kroky spousta návštěvníků, trávící letní dovolenou na Limnosu, za rozptýlením, zábavou a nákupy do taveren a obchůdků.

Charakteristika ostrova Limnos

Po celém, především hornatém ostrově, panuje poklidná harmonie, kterou ocení hlavně příznivci klidné dovolené. Místní obyvatelé jsou velice vstřícní a rádi vyhoví i těm nejzmlsanějším návštěvníkům. Taverny již z dálky vábí turisty vůněmi čerstvě a chutně upravených mořských živočichů a celé řady dalších pokrmů, které ukojí i ten nejnáročnější a zmlsaný jazýček. Za limnoské kuchyně určitě stojí za vyzkoušení místní domácí sýr, med a víno.

Dovolená na Lymnu

Limnos je dokonalým rájem cestovního ruchu a dovolená prožitá na Limnosu určitě nebude pro jeho návštěvníky zklamáním. Je opředen bájnými příběhy, z nichž ten nejznámější pojednává o Hefáistovi, bohu ohně. Ten prý měl na Limnosu svou bájnou dílnu.

Skvělá poloha v evropském jižním cípu garantuje příjemné teplé klima po celé léto. Po téměř celé období na nebi září jasné slunce, jenž se schovává pouze se setměním. Déšť je tu velmi vzácný, takže dovolená na Limnostu turistům určitě neproprší. Za návštěvu stojí místní háje, ale i opuštěné pláže, kouzelné zátoky, krajina plná písku a především solné jezero.

Pláže a koupání na ostrově Lymnos

Zdejší pobřeží je velmi pestré a členité a prý se tady nachází ty nejhezčí pláže Egejského moře. Je až k neuvěření, že ač se jedná o poměrně malý ostrov ve srovnání například s Krétou nebo Lesbosem, turisté mohou svou dovolenou trávit na více než 100 plážích. Ta nejhezčí se jmenuje Plati a jistě by ji neměl žádný návštěvník vynechat. Jedná se o nejvyhledávanější pláž Limnosu.

Pobřeží se zlatavými písečnými plážemi láká turisty k relaxaci a ke skotačení v křišťálově čistých vodách, ve kterých se dá velmi dobře potápět nebo šnorchlovat. Převládají zde spíše menší pláže, ukryté v malebných zastrčených zátokách, jež jsou dokonalou zárukou ničím nerušené a poklidné dovolené u moře.