Ostrov Kos

Řecký ostrov Kos, který bývá někdy nazývaný též ostrovem slavného Řeka Hippokrata podle známého zakladatele moderního lékařství, jež se zde narodil, je situován v jihovýchodní části Egejského moře nedaleko tureckého pobřeží. Je součástí Dodekanéského souostroví, kam patří například také ostrovy Rhodos, Karpathos nebo Kalymnos, a stejně jako tyto ostrovy je oblíbeným cílem turistů, kteří přijíždějí k moři na některý z ostrovů v Řecku strávit letní dovolenou.

Kos má podlouhlý tvar, táhnoucí se severovýchodním směrem od Egejského moře směrem k tureckému Bodrumu. Rozkládá se na ploše něco málo pod 300 km2. Délka ostrova činí asi 50 kilometrů a šířka kolísá mezi 2 – 10 km. K trvalému pobytu je na ostrově hlášeno asi 30.000 obyvatel, z nichž většina je činná v oboru dovolené a cestovního ruchu.

Siluetu ostrova tvoří, na rozdíl od dalších ostrovů v Řecku, kam se jezdí na dovolenou k moři, především níže položené planiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží východního cípu ostrova. Nejvyšší vrchol na ostrově Mt. Dikeos se tyčí do výšky 846 metrů a na úpatí se nacházejí obce Pili a Lagoudi Zia.

Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost a z tohoto důvodu se tu nachází spousta horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidský organismus. Nemalá část turistů proto míří na Kos na dovolenou jako do lázní.

Kos má pro dovolenou velmi příznivé podnebí. Turisty sem lákají především rozsáhlé pláže s pískem a oblázky a s pouze s mírným vstupem do hezky vyhřáté mořské vody, který je vhodný pro rekreaci a odpočinek rodin s malými dětmi. K dalším lákadlům Kosu patří působivá subtropická fauna a flora, vesničky plné romantiky, ve kterých má člověk pocit, že se zde zastavil čas a také nepřeberné množství pamětihodností a starověkých památek, které mohou návštěvníci ostrova Kos v čase dovolené v klidu navštěvovat a prozkoumávat.

Především hlavní město Kos, proslulé středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá hojně navštěvovaným místem turistů mířících do koských letovisek na dovolenou za poznáním. Zakladateli moderní medicíny byla věnována nejznámější památka ostrova Kos Asklépion. Ten se v dobách největšího rozkvětu Řecka stal nejvýznamnější tehdejší zdravotní institucí a v jeho zdech se nacházela Hippokratova lékařská škola.

Kos ale netěží pouze ze své obdivuhodné historie, nýbrž žije a prosperuje i z dnešních dnů. Možnost nakoupit si o dovolené najdou turisté v moderních obchodech a zábava a rozptýlení na ně zase čeká v bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Kos bývá turisty na dovolené obvykle volen jako výchozí místo pro výlety do tureckého Bodrumu, který je od pobřeží ostrova vzdálen pouhé 4 km. Pobyt na Kosu si tak jeho návštěvníci mohou zpestřit návštěvou tureckého pobřeží, které je samo o sobě na poli cestování pojmem.