Ostrov Chios

Charakteristika Chiu

Chios je pátým největším řeckým ostrovem a nachází se v Kykladských ostrovech v Egejském moři jen pár kilometrů od Turecka. Je nazýván též jako ostrov vůní. Proč? Po celé ploše ostrova rostou jasmíny a pomerančovníky, které dodávají Chiosu charakteristickou nasládlou vůni, která provází turisty na dovolené na Chiosu po celou dobu pobytu.

Po celém ostrově Chios rostou sady s ovocnými stromy, granátovníky, fíky, pomeranče, mandarinky, citrony a nachází se tu i pole s divoce rostoucími tulipány. Turisté tady na letní dovolené bývají očarováni jeho nenucenou atmosférou a nádherným mořem s až neuvěřitelně čistou vodou. Chios si sebou nese pestrou minulost a byl dokonce i jakýmsi centrem helénské kultury. Žili tu historičtí velikáni jako byl Homér, Neophytos Vamvas a spousta dalších.

Geografie ostrova Chios

Chios je něco málo přes 200 kilometrů dlouhý, zabírá plochu necelých 850 km2 a jeho břehy jsou omývány Egejským mořem. Severní cíp ostrova je jen sporadicky osídlen a nachází se zde nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios, tyčící se do výšky 1.297 metrů.

Dění na ostrově se točí kolem hlavního města Chio, kde žije většina místních a v němž byl vybudován i přístav. V okolí hlavního města také tráví dovolenou nejvíce turistů, kteří se rozhodli na Chiosu prožít zasloužené dny volna.

Na Chiu je k vidění několik starobylých vesniček, stavby jsou v nezměněné podobě, což v turistech zanechává působivý dojmem. Mezi nimi se čas od času najde restaurace připravující chioskou kuchyni, která na dálku láká kolemjdoucí turisty na dovolené svou jedinečnou vůní.

Koupání na Chiu

Na ostrově si návštěvníci mohou vybírat hned z několika pláží a vybrat si tu, která vyhovuje přímo jim. Rodiny s dětmi preferují během dovolené pláže s jemným pískem pro jejich děti, mladí turisté rádi tráví čas na plážích s mořskými útesy a bohatým podmořským životem. Směřuje sem velké množství příznivců sportů, kteří chtějí vyzkoušet zdejší vlny a surfují podél pobřeží. Většina pláží je písčitých a pouze některé z nich je oblázkových. Nejznámější pláže jsou pravděpodobně Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, na které jsou černé kamínky.

Letní dovolená na ostrově Chios

Volný čas a dovolená na Chiu je synonymem pro dokonalý odpočinek. Pláže nejsou přeplněné, neexistuje zde masový turismus a tak si návštěvníci mohou užívat své soukromí. Od jara do podzimu se teploty pohybují kolem třiceti stupňů a je zde v plném proudu letní sezona. I během zimy stojí za to ostrov navštívit a vydat se za poznáním zdejší historie a věnovat se výletům po okolí.