Ostrov Ithaka

O Ithace stručně

Ithaka je řeckým ostrovem, patřícím k Jónskému souostroví. A i přesto, že patří spíše k menším ostrovům (jeho rozloha dělá jen necelých 100 km2), je dokonalým místem pro dovolenou u moře, odpočinek a skýtá též možnost prožít tady několik velmi příjemných dní. Je dlouhý jen asi 30 kilometrů, ale i tak doslova nabádá o dovolené k pečlivému poznávání místní krajiny ať už ze sedla jízdního kola, po svých nebo pohodlně autem.

Ostrov Kefalonia, který je populárnější než Ithaka, se od ní nachází pouhé 4 km. A protože na Ithace samotné nebylo postaveno letiště, většina návštěvníků se na dovolenou nebo výlet na Ithaku přepravuje z Kefalonie lodí. Po moři se lze z Ithaky dostat také na blízkou Lefkadu, známé Korfu či dokonce přímo do Řecka do přístavu Patras.

Dovolená u moře na Ithace

Ithaka není obvykle zařazována mezi příliš turisticky vytížené a navštěvované ostrovy. Díky tomu si stále drží svůj přirozený charakter a hlavně permanentní pohodu. Tudíž se tady i v současnosti dá prožít uvolněná a ničím nerušená letní dovolená. Vzhledem k příjemnému podnebí je místní flóra prakticky pořád zelená a v hojné míře zde najdete borovice, vinice, olivy a cypřiše. Turisté tak nemají pocit, že jejich dovolená probíhá na nějakém vyprahlém místě naší planety.

Co na ostrově Ithaka?

K poznávání Ithaky je možné si vedle nejrůznějších aut a skůtrů vypůjčit motorem poháněný člun. Na něm se dá nejen objet ostrov kolem dokola, ale i se vypravit na další blízké ostrovy. Na nich čeká na návštěvníky klid, pohoda a téměř žádní turisté. Co víc by se mohlo od skvělé dovolené v Řecku očekávat? A jako třešnička na dortu je pak skutečnost, že byly téměř všechny ithacké pláže oznámkovány modrou vlajkou za kvalitu moře.

Výlety a další aktivity na Ithace

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají na dovolená zdejší pamětihodnosti a působivá středomořská krajina. Unikátním zážitkem bývá cesta na nejvyšší horu Niritos, popřípadě horu Merovigli. Na mnoha místech je možné vidět typické středomořské kostelíky, které jsou rozesety téměř na každém řeckém ostrově.

Za nákupy je o dovolené nejlepší zajít do přístavu nebo také do hlavního města ostrova. Podél malebné zátoky se krčí řady různě namalovaných domků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro labužníky vyžívající se v atmosféře středomořských ostrovů, pro ty, co hledají o letní dovolené u moře odpočinek a relaxaci či dokonce přesvědčené romantiky je Ithaka jako stvořená.