Pláže Ithaky

Jak na Ithaku

I když ostrov Ithaka, a to zejména ve srovnání s nedalekou Kefalonií, nepatří k tak populárním a hojně navštěvovaným turistickým destinacím v Jónském moři, určitě má svým návštěvníkům co nabídnout. Od většího a známějšího ostrova Kefalonia odděluje Ithaku asi 5 kilometrů široký průliv. A protože Ithaka nemá své vlastní letiště, turisté cestující na Ithaku obvykle přistávají na letišti na Kefalonii a dále se pak dopravují trajektem až do ithackých letovisek.

Dovolená na ostrově Ithaka bude maximálně vyhovovat všem turistům, kteří chtějí prožít svůj čas volna a odpočinku stranou hlavního turistického ruchu a před rušnými a pulzujícími letovisky preferují klidnější vesničky s původní atmosférou. Právě takové prostředí totiž může Ithaka svým návštěvníkům nabídnout. A možností, jak si užívat průzračně čistého Jónského moře a horkého slunce na blankytně modré obloze je na ostrově Ithaka hned několik.

Koupání na ostrově Ithaka

Pláž Dexa (Dexia)

Asi nejznámější pláží Ithaky je pláž Dexa nebo též Dexia. Ta leží v jen několik stovek metrů širokém zálivu a její délka přesahuje 200 metrů. Jde o bájnou pláž, na které prý přistál se svými věrnými Odysseus když se z cesty po Středomoří vrácel zpět na rodný ostrov Ithaka. Do hlavního města Vathi, které odtud leží jihovýchodním směrem, jsou to z pláže Dexia asi 3 kilometry. Obě strany pláže pak lemují vzrostlé olivové sady. Její povrch je tvořen ponejvíce oblázky a šířka pláže činí jen několik metrů. O tom, že jde o skutečně kvalitním pláž, svědčí i ocenění Modrou vlajkou za její čistotu.

Pláž Filiatro

Na východním pobřeží ostrova, ve vzdálenosti asi 4 kilometrů od centra hlavního města Vathi, leží oblázková pláž Filiatro. Podobně, jako v případě dalších pláží ostrova Ithaka, i tato má povrch z oblázků. A protože klesá do moře jen pozvolna, je vhodná pro rodinnou dovolenou. Průzračně čistá voda a komorní prostředí z ní učinilo pláž oblíbenou zejména mezi místními obyvateli.

Pláž Sarakiniko

Asi kilometr na jih od pláže Filiatro, v malém zastrčeném zálivu, se táhne podél pobřeží pláž Sarakiniko. Ta leží asi 3 kilometry od centra města Vathi a je rozdělena skalním útesem na dvě části. Průzračně čistá voda v moři je ideální pro šnorchlování a pláž Sarakiniko si oblíbili i milovníci nudismu, neboť jedna její část je vyhrazena naturistům. Blízké olivovníky pak umožňují strávit horké poledne v jejich příjemném stínu.

Pláž Stavros

Turisté se však na Ithace nejčastěji koupou na plážích, které jsou v těsné blízkosti letovisek. K nim patří kupříkladu pláž nedaleko obce Stavros. V její východní části se nachází malý přístav a na severu je pak pláž ohraničená útesem, v němž se nachází jeskyně. Pláž je dobře turisticky vybavená a její návštěvníci si tady mohu zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. Během hlavní turistické sezóny a je pak v provozu i stánek s rychlým občerstvením.

Pláž Agios Ioannis

Hezká písečná pláž s několika skalisky se nachází u letoviska Agios Ioannis nedaleko nejužšího místa Ithaky. Nejde o pláž nijak rozlehlou, ovšem vzhledem k blízkosti k samotnému Agios Ioannis bývá zejména mezi turisty, kteří jsou ubytování v této části ostrova Ithaka, velmi populární. Průzračně čistá voda je pak již jen bonusem pro prožití příjemného dne na této pláži.

Pláž Aphales

K vůbec nejzajímavějším plážím ostrova Ithaka se řadí pláž Aphales. Ta leží v zálivu v severní části ostrova a jejím charakteristickým znakem jsou bílé vápencové útesy, jež ji lemují směrem do vnitrozemí. Samotná pláž není nikterak široká, ovšem majestátní skály a až neuvěřitelně průzračně čisté moře dotvářejí jedinečnost tohoto místa.

Pláž Gidaki

Největší pláží ostrova Ithaka je Gidaki. Ta leží severně od hlavního města Vathi ve vzdálenosti asi šesti kilometrů. Kromě velikosti jde, dle mnoha znalců ostrova Ithaka, současně o nejkrásnější pláž na Ithace. Bohužel pláž Gidaki není přístupná po pevnině a turisté se sem tak musí dopravit na člunu nebo se nechat dovézt vodním taxi. To je důvodem, proč ani uprostřed hlavní turistické sezóny nebývá pláž Gidaki nijak přeplněná.