Pláže ostrova Zakynthos

Obecně o Zakynthu

Oblíbený řecký ostrov Zakynthos se nachází západně od řecké pevniny. Je součástí takzvaných Jónských ostrovů, pojmenovaných podle moře, ve kterém leží, je též někdy nazýván ostrovem vůní. To kvůli mnoha citrusům, rostoucím po celém ostrově a dodávající mu nezaměnitelnou vůni. Podle antických mýtů byl Zakynthos domovem boha Apollóna a bohyně Artemis. Mořská voda v okolí ostrova má až neuvěřitelně modrou barvu a vědci tuto skutečnost vysvětlují tím, že jižním směrem od ostrova Zakynthos padá mořské dno až do hloubky téměř pěti kilometrů.

Pláže ostrova Zakynthos

zakynthos-navagio

Průzračně čisté moře je jedním z hlavních důvodů, proč na ostrov cestují každou sezónu tisíce turistů nejen z celé Evropy, ale i ze vzdálenějších koutů naší planety. Ti si sem přilétají užít sluníčka, čistých písečných a oblázkových pláží a také příjemné řecké atmosféry. Na ostrově se nalézá hned několik pláží, které stojí za zmínku a na nichž mohou turisté strávit příjemný čas volna a odpočinku. Většina z nich se, až na pár výjimek, nalézá na východním pobřeží ostrova, neboť jeho západní pobřeží lemují strmá skaliska, která končí až u vodní hladiny.

Pláž Navagio

Jednoznačně nejznámější a současně nejfotografovanější z pláží na ostrově Zakynthos je Pláž ztroskotání nebo též Navagio. Ta se nachází v severozápadní části ostrova a je přístupná pouze po mořské hladině. Uprostřed pláže, lemované krásnými bílými skalisky, leží rezivějící vrak nákladní lodi. Pláž Navagio je jednou z nejdůležitějších turistických atrakcí, kterou Zakynthos svým návštěvníkům nabízí.

zakynthos-modre-jeskyne

Vedou se spekulace o tom, zda vrak, který bývá často prohlašován za zbytky pašerácké lodi, jež dříve do Řecka dovážela ilegální zboží a byla pronásledována řeckým námořnictvem, je skutečně torzem pašeráckého plavidla. Další možností je je pak dovlečení lodě na mělčinu se záměrem stát se turistickou atrakcí a rezivějící vrak měl v očích návštěvníků Zakynthos zatraktivnit. Ať už byla historie tohoto vraku jakákoliv, každém případě je dnes pláž Navagio i s vrakem jedním z nejznámějších míst na ostrově.

Přímo nad pláží byla vybudována malá vyhlídka, která je též velmi častým cílem pro turisty. Zvláště pak pro jedince, věnující se fotografování a toužící po nezapomenutelných fotografiích ze Zakynthu. Až k vyhlídce vede klikatá silnice. Je možné sem dojet buď vypůjčeným autem, nebo sem jsou v rámci organizovaných zájezdů od cestovních kanceláří pořádány zájezdy za poznáním ostrova Zakynthos. A toto místo v nich samozřejmě nemůže chybět. Vyhlídka je bezplatná a její návštěvníci si mohou nedaleko koupit něco k snědku ve stáncích s rychlým občerstvením.

zakynthos-utesy

Banana Beach

Asi kilometrová písečná pláž, ležící na východním výběžku ostrova nedaleko letoviska Ano Vasilikos, nese název Banánová pláž nebo také Banana Beach. Tato pláž je turisticky velmi hojně využívána a nechybí tady obvyklá turistická infrastruktura ve formě obchůdků, taveren a také několika barů. Turisté si zde mají možnost vypůjčit plážová lehátka a slunečníky a též vyzkoušet celou řadu vodních sportů. K nim patří například jízda na vodních lyžích, vodních skútrech a samozřejmě i šnorchlování a potápění.

Pláž Porto Azzurro

Západně od pláže letoviska Ano Vasilikos se nachází sice menší, ale neméně hezká pláž s názvem Porto Azzurro. I u ní je moře průzračně čisté a v její blízkosti je situován příjemný bar. Na pláži jsou k dispozici plážová lehátka a slunečníky. Východní okraj pláže pak lemují skaliska, která jsou ideální pro šnorchlování a poznávání podmořského života.

zakynthos-plaz

Gerakas

Na samém východním výběžku ostrova Zakynthos se nachází asi 500 metrů dlouhá písečná pláž Gerakas. Ta je oblíbeným místem hnízdění vzácných mořských želv. Pláž má písečný povrch a pokud zde zrovna není období želvího hnízdění, určitě patří těm nejhezčích plážím na ostrově Zakynthos.

Pláž Makris

Hezkou pláží je také asi 150 metrů dlouhá pláž s bílým pískem na severovýchodním pobřeží Zakynthu s názvem Makris. Pláž je dobře dostupná autem a nenachází se u ní žádné hotely. To je důvodem, proč nebývá ani v nejvyšší sezóně přeplněná a turisté zde prakticky vždy najdou místo ke koupání. Protože pláž leží poněkud stranou hlavního turistického ruchu, není tady možné zapůjčit si lehátka a slunečníky.

Laparda Beach

Nedaleko od ní pak leží poměrně úzká a dlouhá písečná pláž Laparda Beach. Ta je sice poněkud hůře dostupná, ale ideální ke koupání průzračné vodě podél ostrova.