Pláže ostrova Zakynthos

Oblíbený řecký ostrov Zakynthos, který se nachází západně od řecké pevniny a je součástí takzvaných Jónských ostrovů, pojmenovaných podle moře, ve kterém leží, je též někdy nazýván ostrovem vůní. To kvůli mnoha citrusům, rostoucím po celém ostrově a dodávající mu nezaměnitelnou vůni. Podle antických mýtů byl Zakynthos domovem boha Apollóna a bohyně Artemis. Mořská voda v okolí ostrova má až neuvěřitelně modrou barvu a vědci tuto skutečnost vysvětlují tím, že jižním směrem od ostrova Zakynthos padá mořské dno až do hloubky téměř pěti kilometrů.

zakynthos-navagio

Průzračně čisté moře je jedním z hlavních důvodů, proč na ostrov cestují každou sezónu tisíce turistů nejen z celé Evropy, ale i ze vzdálenějších koutů naší planety. Ti si sem přilétají užít sluníčka, čistých písečných a oblázkových pláží a také příjemné řecké atmosféry. Na ostrově se lézá hned několik pláží, které stojí za zmínku a na nichž mohou turisté strávit příjemný čas volna a odpočinku. Většina z nich se, až na pár výjimek, nalézá na východním pobřeží ostrova, neboť jeho západní pobřeží lemují strmá skaliska, která končí až u vodní hladiny.

Jednoznačně nejznámější a současně nejfotografovanější z pláží na ostrově Zakynthos je Pláž ztroskotání nebo též Navagio. Ta se nachází v severozápadní části ostrova a je přístupná pouze po mořské hladině. Uprostřed pláže, lemované krásnými bílými skalisky, leží rezivějící vrak nákladní lodi a celá pláž je jednou z nejdůležitějších turistických atrakcí, kterou Zakynthos svým návštěvníkům nabízí.

zakynthos-modre-jeskyne

Vedou se spekulace o tom, zda vrak, který bývá často prohlašován za zbytky pašerácké lodi, jež dříve do Řecka dovážela ilegální zboží a byla pronásledována řeckým námořnictvem, je skutečně torzem pašeráckého plavidla, nebo sem byla dovlečena se záměrem stát se turistickou atrakcí a měla v očích návštěvníků ostrov Zakynthos zatraktivnit. Ať už byla historie tohoto vraku jakákoliv, každém případě je dnes celá pláž i s vrakem jedním z nejznámějších míst na ostrově.

Přímo nad pláží byla vybudována malá vyhlídka, která je též velmi častým cílem pro turisty. Zvláště pro jedince, věnující se fotografování a toužící po nezapomenutelných fotografiích ze Zakynthu. Až k vyhlídce vede klikatá silnice a je možné sem dojet buď vypůjčeným autem, nebo sem jsou v rámci organizovaných zájezdů od cestovních kanceláří pořádány zájezdy za poznáním ostrova Zakynthos. A toto místo v nich samozřejmě nemůže chybět. Vyhlídka je bezplatná a její návštěvníci si mohou nedaleko koupit něco k snědku ve stáncích s rychlým občerstvením.

zakynthos-utesy

Asi kilometrová písečná pláž, ležící na východním výběžku ostrova nedaleko letoviska Ano Vasilikos, nese název Banánová pláž nebo také Banana Beach. Tato pláž je turisticky velmi hojně využívána a nechybí tady obvyklá turistická infrastruktura ve formě obchůdků, taveren a také několika barů. Turisté si zde mají možnost vypůjčit plážová lehátka a slunečníky a též vyzkoušet celou řadu vodních sportů. K nim patří například jízda na vodních lyžích, vodních skútrech a samozřejmě i šnorchlování a potápění.

Západně od pláže letoviska Ano Vasilikos se nachází sice menší, ale neméně hezká pláž s názvem Porto Azzurro. I u ní je moře průzračně čisté a v její blízkosti je situován příjemný bar. Na pláži jsou k dispozici plážová lehátka a slunečníky a východní okraj pláže lemují skaliska, která jsou ideální pro šnorchlování a poznávání podmořského života.

zakynthos-plaz

Na samém východním výběžku ostrova Zakynthos se nachází asi 500 metrů dlouhá písečná pláž Gerakas, která je oblíbeným místem hnízdění vzácných mořských želv. Pláž má písečný povrch a pokud zde zrovna není období želvího hnízdění, určitě patří těm nejhezčích plážím na ostrově Zakynthos.

Hezkou pláží je také asi 150 metrů dlouhá pláž s bílým pískem na severovýchodním pobřeží Zakynthosu s názvem Makris. Pláž je dobře dostupná autem a nenachází se u ní žádné hotely. To je důvodem, proč nebývá ani v nejvyšší sezóně přeplněná a turisté zde prakticky vždy najdou místo ke koupání. Protože pláž leží poněkud stranou hlavního turistického ruchu, není tady možné zapůjčit si lehátka a slunečníky.

Nedaleko od ní pak leží poměrně úzká a dlouhá písečná pláž Laparda Beach, která je sice poněkud hůře dostupná, ale ideální ke koupání průzračné vodě podél ostrova.