Božská Olympská riviéra

Řecká pevnina

Je-li v nějaké souvislosti zmíněno Řecko, veřejným tajemstvím mnohých skutečně protřelých cestovatelů, kteří mají Řecko procestované křížem krážem včetně jeho ostrovů, je kupodivu řecká pevnina. A mezi letovisky na pevninského Řecka pak vyniká především pak Olympská riviéra, rozkládající se na úpatí majestátného Olympu.

Na turisty, pro které je Olympská riviéra místem, kde se rozhodli strávit dovolenou, tu čekají působivé přírodní scenerie. Ty zaujmou na jedné straně drsnými a ostře řezanými horami a na straně druhé čisťoučkým mořem a krásnými písčitými plážemi. Davy lidí, trávících tady dovolenou a toužících po odpočinku, tady ovšem nečekejte. Riviéra pod Olympem na své objevení turisty teprve čeká. Moře i pláže jsou tady i v nejvyšší sezóně neustále perfektně čisté.

Letoviska Olympské riviery

K nejoblíbenějším letoviskům pro dovolenou na Olympské riviéře bezpochyby patří Nei Pori, Leptokaria, Platamonas a Paralia. Každé ze jmenovaných středisek poskytuje turistům na dovolené k ubytování celou řadu apartmánů, malých hotýlků a samozřejmě hotelů.

Olympská riviéra bývá též nazývána jako Pierie. Její pláže bývají každoročně ohodnoceny modrými vlajkami. Tato oblast vábí k návštěvě nejen dovolenkáře, kteří hledají ničím nerušenou dovolenou na březích moří, ale i turisty, kteří během dovolené uvítají pěší výlety na vrcholky nedalekých pohoří a libují si v atmosféře dob dávno minulých. Nedaleké pohoří Olymp si dle řecké mytologie zvolilo 12 bohů za svůj domov. A právě odtud panoval nejvyšší z nich Zeus. Okolí hory bylo v roce 1938 vyhlášeno národním parkem.

Koupání a pláže na Olympské riviéře

S největší pravděpodobností nejkrásnější pláže na celé Olympské riviéře se údajně nacházejí podél obce Nei Pori. Nei Pori je k nalezení u jižního cípu pohoří Olymp. Pro aktivnější jedince jsou u pláží provozovány atrakce v podobě jízdy na vodních lyží, letu na padáku taženém za motorovým člunem a další plážové sporty. Na ty nejmenší čeká v centru městečka lunapark, dospělí zase mohou zajít do některého ze zdejších barů, taveren nebo obchůdků.

Vzdálené asi 3 km od Nei Pori se nachází příjemné středisko Platamonas. I zde panují velmi dobré podmínky pro dovolenou u moře jak má být, neboť moře je zde průzračně čisté a pláže doslova zvou k lenošení a odpočinku. Nad Platamonasem se navíc nachází ruina hradu, která romanticky vynikne v čase, kdy se slunce sklání k obzoru. Skvěle je možné si pohled vychutnat v průběhu večerní procházky podél pobřeží.